Tekst przesłany przez Stowarzyszenie Koło Gospodyń na rzecz wspierania rozwoju wsi Marcinkowice

,,Śledziówka 2017 r. w Marcinkowicach”

W dniu 25-go lutego 2017r. w Domu Parafialnym im. Księdza Jerzego Popiełuszki w Marcinkowicach odbyła się ,,Śledziówka” czyli tzw. ,,ostatki” przygotowane przez Stowarzyszenie Koło Gospodyń na Rzecz Wspierania i Rozwoju Wsi Marcinkowice. Stowarzyszenie to jest kontynuacją Koła Gospodyń Wiejskich w Marcinkowicach, które powstało w 1965 roku, a po długiej przerwie zostało reaktywowane w 2002 roku przez panią Elżbietę Horowską (Janczyk) i panią Danutę Tobiasz (Smajdor).

Stowarzyszenie to zostało zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym w Krakowie 29 grudnia 2016 r.

Wśród zaproszonych gości zaszczycili swoją obecnością księża parafialni Ks. Andrzej Kmiecik i Ks. Krzysztof Mirek, Radny Powiatowy pan Marek Kwiatkowski, Radny Gminny pan Tadeusz Lis, Twórczynie Ludowe z Marcinkowic pani Magdalena Cięciwa i pani Janina Mróz oraz panie które dawniej i obecnie działają w Stowarzyszeniu.

Pierwszym punktem spotkania było wspomnienie historii dawniej działającego KGW podparte bogatą wystawą fotografii z lat 60-tych.

Uchwałą Zarządu Stowarzyszenia Koło Gospodyń na Rzecz Wspierania i Rozwoju Wsi Marcinkowice, wręczono statuetki Honorowego Członka KGW w Marcinkowicach: Firlej Łucja, Czub Krystyna, Jamrozik Janina, Jurkiewicz Wanda, Kocemba Halina, Majocha Antonina, Mężyk Barbara, Pociecha Maria, Szczurek Janina, Wysowska Zofia, Zelewska Elżbieta.

Na spotkaniu było: bogate menu ( dania gorące oraz domowe ciasto pączki i chrust, śledzie,)

Wszyscy bawili się wspaniale przy wspólnym śpiewie dawnych ludowych pieśni przy akompaniamencie akordeonowym.

KRÓTKA HISTORIA KGW W MARCINKOWICACH

W roku 1965 z inicjatywy kobiet wsi Marcinkowice, powołano do życia Koło Gospodyń Wiejskich. Działało one w budynku ówczesnego Domu Kultury, gdzie swoją siedzibę miał także Klub Rolnika z prezesem Andrzejem Smajdorem na czele.

Pierwszą przewodniczącą KGW została Stanisława Jojczyk. Ze zgromadzonych dotychczas informacji wynika, że w skład Koła wchodziły (w kolejności alfabetycznej): Bobak Zofia, Czub Krystyna, Fikiel Maria, Glińska Genowefa (drugą przewodniczącą), Jamrozik Janina, Janczyk Zofia, Jurkiewicz Wanda, Konar Anna, Majocha Antonina, Mężyk Barbara, Mordarska Helena, Sikorska Janina, Smajdor Józefa, Szczurek Janina, Szyzdek Genowefa, Tobiasz Zofia, Świerz Bronisława, Zelewska Elżbieta.

Duży wkład w rozwój Koła miały też panie pracujące na świetlicy w Domu Kultury. Kocemba Halina, Smajdor (Firlej) Łucja.

KGW prężnie działało na terenie całej gminy. Współpracowało z sołtysem Kazimierzem Janczykiem i Józefem Smajdorem z ZSL-u. Członkinie KGW w regionalnych strojach godnie reprezentowały swoich mieszkańców na uroczystościach świeckich i kościelnych. Wraz z Klubem Rolnika, KGW organizowało różnego rodzaju szkolenia i kursy, m.in. kulinarne, haftu, dziewiarstwa, szycia i na prawo jazdy. Zajmowało się też uprawą roślin pod rękawami foliowymi i skubaniem pierza.

KGW przygotowywało także zabawy taneczne i spotkania z okazji Dnia Kobiet, Dnia Nauczyciela i Sylwestra, z których dochód przeznaczano na organizację wycieczek, m.in. do Warszawy, Trójmiasta, Kalwarii Zebrzydowskiej, Częstochowy i nad Morskie Oko.

Z biegiem czasu, wskutek śmierci wielu członkiń i braku nowych, KGW przestało funkcjonować. W ciągu osiemnastu lat swojej działalności powołało wiele inicjatyw, które odegrały istotną rolę w krzewieniu kultury i pielęgnowaniu tradycji oraz integracji środowiska wiejskiego. Od samego początku organizowane spotkania przełamywały rutynę dnia codziennego, stwarzając dodatkowo okazję do nabycia przydatnych w życiu umiejętności.

Obecnie jesteśmy na etapie gromadzenia fotografii i zbierania informacji dotyczących działania KGW w Marcinkowicach. Wszystkim osobom bardzo dziękujemy i prosimy o dalsze istotne dla nas wiadomości.

Materiał opracowały: przewodnicząca Aneta Gawlik, Elżbieta Horowska i Agnieszka Mróz.

Aneta Gawlik