Aż 40 osób – dzieci i młodzieży – z Zespołu Pieśni i Tańca „Świniarsko” wzięło udział w VII Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym „Balkan Folk Fest 2013”, który trwał od czerwca do sierpnia w bułgarskim Kiten, nad Morzem Czarnym w pobliżu granicy z Turcją. Każdego roku podczas festiwalu występuje około 170 zespołów folklorystycznych z całej Europy, „Świniarsko” było tam jednak po raz pierwszy.

Dzieci i młodzież ze Świniarska gościli na Morzem Czarnym od 20-27 lipca. W tym czasie zespół dał cztery koncerty – w samym Kiten oraz w Primorsku – a pozostały czas spędzał na intensywnym zwiedzaniu (m.in. Sozopola) i zabawie, korzystając ze wspaniałej pogody i ciepłych wód pobliskiego morza.

Zespół Pieśni i Tańca „Świniarsko” nie był jedynym reprezentantem naszego kraju na festiwalu. Razem z nim na scenie pojawiła się Orkiestra Dęta OSP Librantowa, Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Łukowskiej „Łukowiacy” oraz Zespół Pieśni i Tańca „Sułkowianie” z Wieliczki. Każdy z występujących otrzymał także pamiątkowy dyplom i rzeźbę.

Występy w Bułgarii to już kolejne zagraniczne doświadczenie „Świniarska”. Wcześniej młodych wykonawców z terenu Gminy Chełmiec można było zobaczyć również w Turcji i Grecji.

Wyjazd nie byłby jednak możliwy bez wsparcia finansowego z Unii Europejskiej. Projekt pod nazwą „Wyjazd Zespołu Pieśni i Tańca „Świniarsko” na Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Balkan Folk Fest 2013” w Bułgarii” przygotowało Stowarzyszenie Razem dla Kultury, a był on współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach działania 4.1.3 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” objętego PROW 2007-2013 z zakresu „małe projekty”, który realizuje LGD „Korona Sądecka”. Organizatorzy wyjazdu dziękują również wójtowi Bernardowi Stawiarskiemu, a także pracownikom Urzędu Gminy Chełmiec, Gminnego Ośrodka Kultury oraz Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Korona Sądecka” za wszelką okazaną pomoc i ogromną życzliwość.