Lekcja regionalizmu w Marcinkowicach - wystawa Magdaleny Cięciwy.

Wystawa Twórczości Magdaleny Cięciwy, zorganizowana przez Gminny Ośrodek Kultury w Chełmcu w dniach od 28 grudnia 2016 do 31 stycznia 2017 cieszyła się dużym zainteresowaniem. Oprócz zaproszonych gości, mieszkańców Marcinkowic i innych przyjezdnych, wystawę odwiedzili uczniowie Szkół Podstawowych z Rdziostowa i Marcinkowic. Dla wszystkich była to lekcja rodzimego regionalizmu a także poznanie historii rękodzieła należącego do ginących zawodów - koronki klockowej. Zwiedzający mogli podziwiać gotowe prace koronkowe, a także autentyczne ponad stu letnie wzory pochodzące ze słynnej szkoły zakopiańskiej. Goście pod okiem mistrza próbowali przekładać klocki tym samym tworzyć jakąś niewielką część koronki.

Na wystawie zaprezentowany został również kobiecy strój lachowski – składający się z wizytki bogato wyszywanej koralikami, misternie haftowanej czerwoną nicią koszuli lachowskiej i „różowioka” – spódnica lachowska ze zdobnym haftem w liście dębu. Zapoznali się z techniką szycia i haftowania dawnej odzieży Lachów Sądeckich.

>Dzięki temu, że wystawę odwiedziła znaczna grupa zwiedzających wystawa „ożyła” i spełniła swój główny cel jakim było przybliżenie historii, bezpośredni przekaz, teraźniejsze wykorzystanie koronki, która na nowo uatrakcyjnia nasz sądecki region.