Malarstwo na Szkle w Centrum Społeczno – Kulturalnym w Marcinkowicach.

9 października br. w Centrum Społeczno – Kulturalnym w Marcinkowicach prowadzonym przez Gminny Ośrodek Kultury w Chełmcu odbyły się pierwsze zajęcia artystyczne Malarstwa na Szkle. Organizatorów zaskoczyła liczba dzieci i młodzieży, która zgłosiła się do udziału w warsztatach. Dlatego też utworzono dwie grupy warsztatowe. Kolejne zajęcia odbędą się 16 i 23 października. Prace wykonane podczas warsztatów wezmą udział w konkursie.

Malarstwo na szkle przeżywa dzisiaj renesans w naszym regionie. Współczesna technika malowania nie uległa zmianie, wprowadzono jednak cieniowanie i łamanie barw – mówi Helena Kufta – artystka ludowa z Piątkowej, która przekazuje uczestnikom tajniki sztuki.

Celem zorganizowania zajęć było przekazanie młodemu pokoleniu tradycji malowania na szkle. Nie ukrywam, że byliśmy bardzo mile zaskoczeni, kiedy po wykonaniu pierwszych prac okazało się, że mamy do czynienia z dziećmi i młodzieżą, którzy wykazują ponadprzeciętne zdolności artystyczne. To motywuje nas do dalszej pracy na rzecz młodych artystów i organizowania dla nich kolejnych zajęć, które pozwolą na oszlifowanie tych diamentów.- dodaje Monika Fikiel – Szkarłat – współorganizator warsztatów.