Wielki sukces "Wystawy Twórczości Magdaleny Cięciwy" w Marcinkowicach.

"Talent jest jak kawałek szlachetnego, ale surowego metalu:

dopiero pilna praca go obrobi i wartość mu wielką nada."

Stanisław Staszic

Powyższy cytat trafnie odnosi się do Magdaleny Cięciwy, gdyż jest osobą bardzo utalentowaną a pracę jaką wykonuje "wyczarowując" wspaniałe koronki klockowe porównać można do mrówczej.Wystawa która, została otwarta 28 grudnia w Centrum Społeczno Kulturalnym w Marcinkowicach poświęcona jest całokształtowi twórczości Magdaleny Cięciwy. Twórczyni Ludowa, którą jest pani Magda przybliżyła zaproszonym gościom historie koronki klockowej zakopiańskiej i opowiadała o swoich dokonaniach oraz o tym jak zaczęła swoją przygodę z haftem i koronką. Wystawa została zorganizowana przez GOK w Chełmcu a gratulacje i podziękowanie za udostępnienie prac na ręce pani Magdy w imieniu swoim i Wójta składała Barbara Barycz Dyrektor GOK w Chełmcu. Wśród osób obecnych na otwarciu znaleźli się m.in. Prezes KSS Klęczany Artur Pietrzak z małżonką, Radny Gminy Chełmiec członek Komisji Kultury Zbigniew Kuźma, Sołtys Marcinkowic Katarzyna Bobak, ks. Krzysztof Mirek oraz liczni Twórcy Ludowi m.in Aneta Gawlik, Janina Mróz, Halina Stawiarska, Irena Oleksy. Muzyczną oprawę zapewniła Kapela z Zespołu Pieśni i Tańca Świniarsko. Nie był to jedyny akcent ludowy z Świniarska, bo przepiękny pająk wiszący w sali wystawowej jest autorstwa Stanisławy Majdy Twórczyni Ludowej z Świniarska. Wystawę można oglądać od środy do piątku w godzinach od 14:00 do 19:00

Poniżej dla zainteresowanych krótka notka biograficzna naszej Twórczyni.

Magdalena Cięciwa- urodziła się w Limanowej dn. 29 listopada 1971 roku – mieszka w Marcinkowicach. Pani Magdalena reprezentuje jako jedyna w Polsce ginące rękodzieło koronkę klockową - zakopiańską. Zajmuje się również haftem lachowskim, wykonuje ręcznie stroje lachowskie, szczególnie koszule z haftem podegrodzkim. Pochodzi z rodziny w której przekazywanie tradycji lachowskich było czymś naturalnym, zwyczaje lachowskie w jej rodzinie były bardzo pielęgnowane i przekazywane z pokolenia na pokolenie. Już jako mała dziewczynka pomagała mamie, która była krawcową w haftowaniu i ręcznym wykańczaniu odzieży. W klasie ósmej szkoły podstawowej zdobyła I miejsce  w konkursie ogólnopolskim w kategorii haftu – wyhaftowała serwetę kolorową, muliną na tiulu.Prace Magdaleny Cięciwy prezentowane były na wielu wystawach w Polsce i za granicą: min. na Słowacji, na Węgrzech, we Włoszech, w Belgii czy w Chinach. W trakcie wielu z nich sama koronczarka prezentuje na żywo jak powstają jej dzieła oraz zachęca, by uczestnicy wzięli udział w mini warsztatach. Jarmark Jagielloński we Wrocławiu, Kazimierz Dolny oraz imprezy organizowane przez Tatrzańską Agencję Rozwoju Promocji i Kultury, krakowską Fundację NADwyraz to tylko nie liczne miejsca gdzie można spotkać Panią Magdalenę. Artystka jest dwukrotną stypendystką Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, uhonorowana została odznaczeniem „Zasłużony dla kultury polskiej”. Za propagowanie tradycji i obyczajów lachowskich przyznano jej „Złote Serce Lachowskie” – najwyższą nagrodę regionu, z którego się wywodzi, czyli Lachów Sądeckich. Jest Członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Pani Magdalena nie boi się wyzwań i tak też odtwarza koronki do strojów historycznych na podstawie zdjęć, pomaga charytatywnie przekazując swoje prace, upowszechnianie rękodzieła traktuje jako obowiązek i formę patriotyzmu.