Złoty Krzyż Zasługi dla Marii Waśko. Ponad 55 lat z Lachowską Kulturą!

W piątek, 7 grudnia w Sali Ratuszowej w Sądeckim Miasteczku Galicyjskim, miało miejsce bardzo ważne wydarzenie dla sądeckiej kultury.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Pan Andrzej Duda uhonorował odznaczeniem państwowym Panią Marię Waśko zasłużoną w działalności na rzecz

kultury ludowej i tradycji regionalnej.

Uroczystego wręczenia odznaczenia w imieniu Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej dokonał Pan Szymon STRZELICHOWSKI, Dyrektor Generalny Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, w asyście pary lachowskiej.

Pani Maria od ponad 55 lat troszczy się o zachowanie muzyki, tańców, gwary, obyczajów i stroju Lachów. Jej dbałość o zachowanie wzorów haftów regionalnych, zbieranie i dokumentowanie regionalnych pieśni, melodii, tańców i obyczajów jest autentycznym repertuarem opartym na zachowaniu idei folkloru sądeckiego. W czasie pracy instruktorskiej w Zespole Regionalnym „Lachy” z Nowego Sącza, mając pod swoimi skrzydłami grupy dziecięce „Małych Lachów” zdobyła wraz z nimi najważniejszą w historii działalności zespołu, nagrodę główną „Złoty Ajhasonss” na Międzynarodowym Festiwalu Dziecięcych Grup Folklorystycznych Matha, we Francji 1979 roku.

Do dnia dzisiejszego jest aktywnym instruktorem i choreografem Zespołu  Regionalnego „Mała Helenka”.  Pod Jej skrzydłami członkowie zespołu  mogą realizować swoje muzyczno-taneczne pasje i odnosić  liczne sukcesy na festiwalach, konkursach i imprezach kulturalnych w różnych częściach Polski jak i zagranicą. Bez Jej wiedzy, umiejętności przekazywania tradycji i obyczajów zespół, nie odniósł by tylu sukcesów. Zespół Regionalny „Mała Helenka”, którego jest choreografem spełnia bardzo ważną funkcję społeczną, łącząc poprzez działalność regionalną kilka pokoleń mieszkańców Sądecczyzny. Prowadzone przez Nią zespoły regionalne były i są wizytówką naszej Ziemi. Przez wiele lat swojej pracy wychowała rzesze młodych adeptów tańca ludowego.

Cechuje Ją wielka skromność, a zarazem niezwykła znajomość kultury lokalnej i tradycji regionalnej.

Od 2006 roku jest zarejestrowana w Stowarzyszeniu Twórców Ludowych w Lublinie. To dzięki Jej pracy zespoły regionalne mogą występować w pięknych strojach, które haftuje dla potrzeb wielu spektakli nie jednokrotnie nieodpłatnie. Z Jej rąk wyszyte zostały stroje dla zespołów regionalnych: Lachy z Nowego Sącza, Małe Helenki z Chełmca, Prehybianie z Gołkowic, Mystkowianie z Mystkowa, Limanowanie z Limanowej, Przyszowianie z Przyszowej, Starosądeczanie ze Starego Sącza i dla wielu innych – także zagranicznych.

Dzięki jej zaangażowaniu w krzewienie, pielęgnację  i prawidłowy przekaz folkloru  - kultura Lachów długo nie zaginie.

Podsumowaniem tego wyjątkowego wydarzenia był występ Zespołu Regionalnego Mała Helenka z programem scenicznym pn. „Szła Kolęda” - w którym to zespół udowodnił, że ma energię, by działać przez kolejne długie lata.

W tym ważnym dniu zgromadzili się członkowie zespołu, sympatycy, rodziny członków, goście specjalni oraz delegacje zespołów regionalnych.

Serdecznie wszystkim przybyłym dziękujemy, a pani Marii gratulujemy tak ważnego wyróżnienia oraz życzymy dużo zdrowia na kolejne lata wspaniałej twórczości.

GOK w Chełmcu