W dniach 19-25.06.2013 -  zostaliśmy zaproszeni przez organizatorów do uczestnictwa w festiwalu folklorystycznym dzieci i młodzieży, zaprezentowania folkloru Lachów Sądeckich oraz do wspólnej zabawy z dziećmi i młodzieżą innych zespołów. A było ich mnóstwo, tak krajowych : KODERKI z Łowicza, SOLEC, PACYNA z Mazowsza, Grajewianie, MZPiT „EŁK”, PIECUCHY, jak i zagranicznych z : Finlandii, Turcji, Ukrainy, Litwy.

Podczas pobytu uczestniczyliśmy w festiwalowych koncertach , korowodach folklorystycznych, spotkaniach integracyjnych zespołów z muzyką i tańcem narodów i regionów , skąd przyjechali uczestnicy festiwalu. Było folklorystycznie, pięknie, kolorowo a przede wszystkim – radośnie i wesoło. Pogoda wpisała się wspaniale w atmosferę festiwalu, więc można było skorzystać z „mazurskiego słońca” i zanurzyć ciało w mazurskich jeziorach. Oczywiście wykorzystano w pełni uroki mazurskich stron. Płynięcie kanałem Augustowskim , przy dźwiękach naszej lachowskiej kapeli  „na żywo” , pozostanie na długo w naszej pamięci i pozostałych uczestników rejsu.  Wspólna zabawa na statku, tańce i śpiewy  z pozostałymi uczestnikami spływu w międzynarodowej obsadzie, sprawiła, że  nasi „spece” od muzyki ludowej, musieli rozdawać autografy pośród uczestników rejsu statkiem SWOBODA.

W niedzielne dopołudnie, zgodnie z kanonami naszej wiary katolickiej, uczestniczyliśmy uroczyście (jako jedyny zespół festiwalu) w liturgii Mszy św. w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Ełku, gdzie urząd proboszcza parafii sprawuje ks. Andrzej OLEKSY CRL – rodak  z Paszyna. Nawiązaliśmy przyjacielskie relacje i zaprosiliśmy Ks. Andrzeja na nasze koncerty podczas Święta Dzieci Gór. Obiecał, że się spotkamy.

Niestety, co dobre szybko się kończy, tak więc i X MFFDziM „TĘCZA”, musiał się zakończyć. Może i niektórym łezka w oku  zakręciła się , ale tak już jest, że życie biegnie dalej. Dlatego i my, po powrocie do swoich rodzin, zabieramy się do pracy, gdyż czeka nas następne wyzwanie – ŚWIĘTO DZIECI GÓR i „kamracenie się” z dziećmi z Tajwanu.

Serdeczne podziękowania płynące od zespołu kierujemy do  Dyrekcji i pracowników GOK w Chełmcu, p.Marii , Piotra i Marka – za pomoc w organizacji i wzorowy, szczęśliwy przebieg wyjazdu na festiwal w mazurskie strony.

Podziękowania kierujemy również w stronę władz samorządowych za właściwe zrozumienie i umożliwienie dalszego krzewienia kultury, promowania „chełmieckiej gromady” przez nas, pośród innych społeczności w kraju i za granicą.

Wyjazd  Dziecięco – Młodzieżowego  Zespołu MAŁA HELENKA został współfinansowany dzięki dotacji Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu.