Zachowując tradycję naszych przodków związaną z świętami Bożego Narodzenia, rozpoczęliśmy naszą „przygodę z tradycją” od złożenia życzeń świątecznych, połamania się opłatkiem oraz przekazania stroików świątecznych  ze świeżego igliwia naszych świerków. Przed Wigilią 2012 roku, odwiedziliśmy naszych przyjaciół, znajomych, mecenasów kultury oraz sympatyków naszego zespołu, składając życzenia Bożonarodzeniowe i Noworoczne, wręczając jednocześnie świeżo „upieczony” kalendarz „Małej HelenkI” na 2013 rok.

Nie bylibyśmy zespołem tworzącym tradycję, gdybyśmy nie „zakolędowali” jeszcze przed końcem starego roku. Pasterze z Dziadem oraz 4-osobową kapelą, godnie prezentowali „funkcję” kultywowania obyczajów ludowych, związanych z kolędowaniem, przez nasz zespół.  Dziad pozbierał grosz do grosza i „uzbiyrała sie niezło sumka”. Spożytkujemy to na zacne cele związane z Jubileuszem 10-cio lecia, który przypada na ten rok.

Nowy Rok powitał nas wszystkich z radością i planami lepszego jutra.  W takiej to atmosferze spotkaliśmy się na corocznym  opłatku członków zespołu, ich rodzin, w gościnnych murach Zespołu Szkół w Chełmcu.  Nasze, „rodzinne” spotkanie w gromadzie zespołowej swoją obecnością zaszczycili: Ks. mgr Janusz MICHALIK –wikariusz parafii św. Kazimierza w Nowym Sączu (na co dzień sympatyk zespołu „MAŁA HELENKA”) oraz P. Dyrektor Zespołu Szkół w Chełmcu – mgr Stanisław MRZYGŁÓD. Wspólne kolędowanie przy dźwiękach kapeli zespołu na pewno pozostanie na długo w pamięci. W naszym gronie pojawił się również „nasz Michał”, skrzypek i kontrabasista, który swoje, młode lata spędził szarpiąc struny skrzypiec i kontrabasu, w początkowych okresach działalności zespołu.  Dotarł do nas , na naszą  uroczystość aż z Londynu, gdzie jak wielu innych rodaków, pracuje również dla zachowania egzystencji i zawodowego rozwoju człowieka. Niestety za granicą Polski.

Jak co roku, tak i w tym również, reprezentanci zespołu uczestniczyli w XII Przeglądzie Kolęd, Pastorałek i Piosenek Bożonarodzeniowych w Paszynie. Swoim śpiewem i aranżacją kolędy oraz pastorałki zajęli  I miejsce w swojej kategorii wiekowej.

Ktoś, gdzieś, kiedyś słyszał śpiew kolęd i pastorałek z regionu Sądecczyzny i zaproponował dla zespołu, wspólną modlitwę poprzez śpiewanie kolęd podczas Liturgii Mszy Św. Więc poszliśmy „za ciosem” i uczestniczyliśmy wspólnie z wiernymi we Mszach Św. w poszczególnych parafiach dekanatu sądeckiego.

Seniorzy z osiedla Przetakówka w Nowym Sączu ocenili gromkimi brawami nasz udział w Ich spotkaniu opłatkowym, na który zostaliśmy zaproszeni. Dziewczęta i chłopcy z młodzieżowej grupy, godnie zaprezentowali kunszt śpiewu i zabawy z kolędą i pastorałkami wśród uczestników spotkania opłatkowego.

I tak dotarliśmy do końca naszych ferii zimowych, łączących się z okresem świąt Bożego Narodzenia i kolędowania pośród „ludzi dobrej woli”.

Zabieramy się wartko do dalszego działania, gdyż rozpoczęliśmy Rok Jubileuszowy, który ma pokazać naszą przynależność do regionu, tradycji, rodziny i zabawy z folklorem, czego nas uczą i przekazują nauki – dziadkowie, babcie oraz rodzice.