Dz-MZR „MAŁA HELENKA” w swoim roku jubileuszowym wciąż działa i tworzy tradycję związaną z folklorem, obyczajami i obrzędami dzieci Lachów Sądeckich.

Szczególnym wyróżnieniem dla zespołu „MAŁA HELENKA” było uczestniczenie w XXI Międzynarodowym Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych „ŚWIĘTO DZIECI GÓR”, które odbyło się w dniach 21-28.07.2013 w Nowym Sączu. Zespół miał zaszczyt po raz drugi występować na tak wspaniałym festiwalu, który skupił w tym roku 13 zespołów folklorystycznych, w tym – 7 zagranicznych z : Ukrainy, Północnej Osetii, Bułgarii, Belgii, Indii, Tajwanu oraz Ghany.

Zespół nasz reprezentował folklor Lachów Sądeckich poprzez przedstawienie dziecięcych zabaw, zwyczajowych gier i wyliczanek, łącząc je tańcem i śpiewem, przy akompaniamencie „Ujka Wojciecha” z heligonką. Tym spektaklem folklorystycznym zyskaliśmy uznanie w oczach Rady Artystycznej Festiwalu, za prostolinijne, i doskonałe odwzorowanie obyczajowości i tradycji zabaw dzieci lachowskich, w przedstawianym okresie rozwoju dzieci.

„Kamraciliśmy się” z zespołem z Tajwanu, który nosi nazwę: UNIQUE CULTURAL & EDUCATION INSTITUTION and JULIA DANCE COMPANY. Nazwa może trudna dla nas do zapamiętania, lecz imiona i twarze naszych kamratów nie sprawiały nam trudności do nawiązywania kontaktów pomiędzy dziećmi i dorosłymi. Podczas wspólnych spotkań, występów, zabaw integracyjnych nawiązaliśmy przyjacielskie relacje.  Porozumiewaliśmy się w czterech językach: angielskim, czeskim, polskim oraz najwięcej – migowym. Troszkę ręce bolały, ale nie tylko nas, bo i dzieci tajwańskich również.

Naszą „tajwańską” przygodę rozpoczęliśmy „Dniem u Przyjaciół” – czyli gościny dla ducha i ciała, po lachowsku. Początkowym miejscem dla integracji, zabawy i relaksu były obiekty sportowe obok Zespołu Szkół w Chełmcu, a więc boiska Orlika oraz Rolkowisko. Zadowolenia i radości było co niemiara. Rozegrano międzynarodowe spotkanie piłkarskie, którego uczestnikami byli chłopcy, dziewczęta, rodzice tak pomieszani miedzy sobą, że główny sędzia spotkania nie mógł się doliczyć grających. Na zakończenie spotkania menadżerowie zespołów ustalili wynik remisowy, co zawodnicy przyjęli z uśmiechem i radością dobrej zabawy J

Delegacja z Tajwanu oraz Kierownictwa „MAŁEJ HELENKI” miała zaszczyt gościć u P. Wójta – Bernarda STAWIARSKIEGO oraz P. v-ce Wójta – Artura BOCHENKA. Wymieniliśmy informacje o swoim regionie, w którym mieszkamy, tradycji i obyczajowości a także o planach rozwoju swojego regionu. Wymieniono granty oraz souveniry promujące nasze rodzinne regiony.

W radosnej i przyjaznej atmosferze, po pamiątkowym zdjęciu, udaliśmy się do dalszej zabawy na obiekty ośrodka rekreacyjnego w Męcinie do firmy „ANI-CROSS”. Tam wspaniale bawiliśmy się korzystając z quadów, parku linowego, strzelnicy sportowej oraz innych form zabaw grupowych. Największym zainteresowaniem cieszyły się rozgrywki w Paintball. Niektórzy ( a zwłaszcza chłopcy z kapeli) wracali do Nowego Sącza niezadowoleni, gdyż dziewczyny z Tajpej namierzyły ich i wyeliminowały z dalszej walki  L  ale zabawa była doskonała, przypieczętowana dobrymi posiłkami i napojami chłodzącymi.

Wielkim wyróżnieniem dla zespołu był wyjazd na Słowację i koncert w Bardejowie wraz z zespołem kamrackim. Z tą większa radością jechaliśmy na słowacką ziemię, gdyż byliśmy jednym z dwóch polskich zespołów koncertujących, w ramach festiwalu, za granicą kraju. Piękna, słoneczna pogoda, urok „bardejowskiej krainy” i pięknego miasta z historyczną zabudową Rynku – pozostawiła nam i przyjaciołom z Tajwanu, niezapomniane wrażenia i wspomnienia.

Miło wspominamy rozstanie się z naszymi przyjaciółmi z Tajpei, podczas którego niektórzy z nas uroniły kropelki łez. A i u naszych kamratów też można było zauważyć naturalne zachowanie jakim była łezka w oku. Ale wierzymy, że to nieostatnie, nasze, wspólne spotkanie.

Kierownictwo zespołu z Tajpei zaproponowało wizytę naszego zespołu w Ich gościnnych progach w Tajwanie, na festiwal przez Nich organizowany. Świat jest taki mały, więc sądzimy, że kiedyś w przyszłym czasie zawitamy do naszych przyjaciół na Tajwanie. Teraz wymieniamy fotki i swoje wrażenia, korzystając z urządzeń internetowych i portali społecznościowych.

Nie byłoby sukcesu i radości dla dzieci, kierownictwa i rodziców – opiekunów podczas festiwalu, gdyby nie pomoc i zaangażowanie władz samorządowych, dyrekcji i pracowników GOK-u w Chełmcu oraz sponsorów „Dnia u Przyjaciół”. Tą drogą szczerze, aczkolwiek skromnie, z serca  –

DZIĘKUJEMY !!

„Mała Helenka”