"Wojna w Małej Wsi 1945" - rys wydarzeń historycznych

Stowarzyszenie Razem dla Kultury, Wójt Gminy Chełmiec Bernard Stawiarski oraz Polskie Towarzystwo Historyczne, oddział w Nowym Sączu serdecznie zapraszają w dniu 12 maja 2019 r. (niedziela) do Małej Wsi w Gminie Chełmiec na piknik historyczno-militarny pod hasłem „Wojna w Małej Wsi 1945 r.” czyli przełamanie niemieckiej linii obrony OKH Stellung a2 w styczniu 1945 r., który rozpocznie się o godz. 13:00.

W programie pikniku przewidziano dużą inscenizację historyczną nawiązującą do wydarzeń ze stycznia 1945 r. z udziałem ponad 50 rekonstruktorów. Aby wzmocnić potencjał odbioru widzów w inscenizacji postanowiono wykorzystać oryginalny jeżdżący radziecki czołg średni T-34, 30 ton stali na gąsienicach ma zobrazować widzom skale prowadzonych działań wojennych. Ponadto historyczne pojazdy terenowe, motocykle, broń ze ślepą amunicją oraz efekty pirotechniczne. Przenieśmy się zatem w czasie do roku 1945. Poniżej zapraszamy do zapoznania się z tłem historycznych wydarzeń z tego okresu - więc zapraszamy do lektury opracowania Pawła Terebki oraz Rafała Podsiadło.

PDF - opracowanie tło historyczne wydarzeń z 1945r.