WOJNA W NISKOWEJ 1945r. - REKONSTRUKCJA

Stowarzyszenie Aktywni Razem w Chełmcu i Wójt Gminy Chełmiec Bernard Stawiarski oraz Polskie Towarzystwo Historyczne oddział w Nowym Sączu zapraszają Państwa w dniu 29 lipca (niedziela) do Niskowej na piknik historyczno-militarny pod hasłem „Wojna w Niskowej 1945 r.” czyli przełamanie niemieckiej linii obrony OKH Stellung A2 w styczniu 1945 r. na linii Chełmca.

W programie pikniku zaplanowano dużą inscenizację historyczną nawiązującą do wydarzeń ze stycznia 1945 r. z użyciem niemieckiego półgąsienicowego transportera opancerzonego Sd.Kfz 251(Schützenpanzerwagen), historycznych wojskowych samochodów terenowych, motocykli, udziału około 50 rekonstruktorów historycznych i dużej ilości pirotechniki. Będzie można zasmakować potraw z czasów II Wojny Światowej przygotowanych przez Stowarzyszenie KOŁO Gospodyń Wiejskich KONWALIA z Małej Wsi, posłuchamy piosenek harcerskich oraz Zespołu Regionalnego Niskowioki.

Szereg atrakcji czeka na Was już w tą niedzielę w Niskowej. Serdecznie zapraszamy.

A dla osób, które chciały by poszerzyć swoją wiedzę historyczną i bliżej zgłębić temat lini obrony OKH Stellung A2 na terenie Sądecczyzny zapraszamy do lektury poniżej zamieszczonego tekstu przygotowanego przez naszego eksperta w tej dziedzinie ppor. rez. mgr Pawła Terebkę – członka PTH oddział Nowy Sącz.

Patronat medialny nad całością wydarzenia objęło RADIO RDN MAŁOPOLSKA.

Szczegółowy program pikniku oraz rys historyczny przygotowany przez ppor. rez. mgr Pawła Terebkę.

Poniżej mapka z zaznaczoną trasą dojazdu od Urzędu Gminy Chełmiec na miejsce inscenizacji.

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”

Zadanie Piknik historyczno – militarny i utworzenie ścieżki edukacyjnej" jest współfinansowane w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, działanie Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałanie „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” realizowane jest w ramach projektu grantowego „Zachowanie dziedzictwa lokalnego obszaru LGD „Korona Sądecka”.”