XIV Przegląd Dorobku Kulturalnego i Kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich – Mała Wieś ’2019

Już po raz czternasty gospodynie z gminy Chełmiec przygotowały się do konkursów artystyczno – kulinarnych. Tegoroczna edycja odbyła się w niedzielę, 4 sierpnia w Małej Wsi, gdzie prezentowały swój dorobek Panie z : KGW z Klęczan, KGW z Krasnego Potockiego, Stowarzyszenia KGW z Marcinkowic i Stowarzyszenia Gospodyń „Konwalia” z Małej Wsi.

Komisja Artystyczna w składzie Magdalena Kroh -etnograf, Jadwiga Adamczyk -muzyk- MCK Sokół w Nowym Sączu oraz Anna Turewicz -specjalista ds. upowszechniania kultury ludowej- MCK Sokół w Nowym Sączu, miała trudne zadanie, gdyż poziom artystyczny był bardzo wyrównany.

W Konkursie programów artystycznych: I miejsce i dyplom otrzymało KGW z Klęczan za scenkę „Spalanie róży”.

Trzy równorzędne II miejsca i dyplomy otrzymało: KGW w Krasnem Potockiem za scenkę „Wykopki”, Stowarzyszenie KGW w Marcinkowicach za scenkę „We młynie” oraz Stowarzyszenie Gospodyń „Konwalia” z Małej Wsi za scenkę „Ryktowanie palmy na niedziele palmowo” .

W Konkursie potraw regionalnych: I miejsce i dyplom przyznano Stowarzyszeniu KGW w Marcinkowicach za „Kluski kudłate łod święta”

Trzy równorzędne II miejsca i dyplomy otrzymało: Stowarzyszenie „Konwalia” Małej Wsi za potrawę „Świenconka na serwotce”, KGW w Krasnem Potockiem za „Królika w śmietanie” i KGW w Klęczanach za „Zaciurke razowo z mlekiem”.

Zadanie publiczne współfinansowane przez Gminę Chełmiec

W Konkursie rękodzieła artystycznego: I miejsce i dyplom przyznano Stowarzyszeniu KGW z Marcinkowic

Trzy równorzędne II miejsca i dyplomy otrzymało: KGW w Krasnem Potockiem, KGW w Klęczanach oraz Stowarzyszenie Gospodyń „Konwalia” z Małej Wsi.

Nagrody w imieniu Wójta Gminy Chełmiec wręczał Przewodniczący Komisji Kultury - Andrzej Tyrkiel.

Chcemy bardzo gorąco podziękować wszystkim gospodyniom i gospodarzom zaangażowanym w tegoroczny konkurs, za czas i trud włożony w przygotowanie poszczególnych kategorii, który został wygospodarowany z pewnością kosztem rodziny. Poprzez uczestnictwo w turnieju udowadniacie sobie i innym, że potraficie działać zespołowo, a przede wszystkim wskazujecie, jak można się doskonale bawić.

W Małej Wsi nie mogło zabraknąć Pana Józefa Fiuta, Prezesa Nowosądeckiego Klubu Strzeleckiego Snajper, który przeprowadził Zawody Strzeleckie z Karabinka Pneumatycznego o Puchar Wójta Gminy Chełmiec i ogłosił, iż zawody w Małej Wsi odbyły się już jako 500! , co jest sporym osiągnięciem w 30-letniej działalności klubu znanego niemal na całej Sądecczyźnie. Pan Józef skrupulatnie prowadzi statystyki liczbowe wszystkich organizowanych przez Klub Snajper zawodów strzeleckich i imponującą okazała się liczba ich uczestników…41 181 !!!

Wyniki zawodów strzeleckich:

I miejsce Barbara i Wiesław Bębenek
II miejsce Angelika i Dawid Łożańscy
III miejsce Anna i Janusz Potoczek

"Projekt zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego"

Ważnym punktem w programie było przedstawienie realizowanego przez Stowarzyszenie Razem dla Kultury, w ramach II edycji konkursu Mecenat Małopolski 2019 pozyskania dotacji na zakup strojów regionalnych dla Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca Piątkowioki w ramach projektu: pn. Doposażenie w stroje ludowe Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca Piątkowioki z okazji Jubileuszu 25-lecia.

Zakupione zostały: 6 szt. spódnic perkalowych, 6 szt. katanek, 6 szt. bluzek damskich,  6 szt. zapasek, 2 szt. kamizelek lachowskich, płótniaki białe lniane 2 szt., 6 szt. koszul męskie, pas wąski długi. Całość projektu to 10 000 zł.

Niniejszym serdeczne podziękowania kierujemy w stronę Kapeli STROJNI, którzy skocznie zagrali na naszej scenie za wieczorne granie pod nogę, a także wszystkim zaangażowanym w pomoc przy organizacji imprezy, tj. :

Ochotnicza Straż Pożarna w Paszynie
ZGKiM w Chełmcu
NZOZ PRAXIS w Chełmcu
Ekipie firmy nagłośnieniowej INFO PLAY Jakub Pulit
Firmie PPHU Marcin Leśnik

Korzystając z tego, iż impreza organizowana była na obiekcie w Małej Wsi, zostały wręczone pamiątkowe dyplomy, puchary i vouchery do realizacji w sklepie Martes Sport w VIII Edycji Turnieju Amatorskiego TENISA ZIEMNEGO. Poniżej wyniki końcowe:

Kategoria JUNIOR

Mateusz Górowski I miejsce
Mateusz Obrzut II miejsce
Bartosz Zięba III miejsce

Kategoria SENIOR

Janusz Stanek I miejsce
Leszek Gruca II miejsce
Marcina Biel III miejsce

Organizatorem turnieju był WSiR Gminy Chełmiec, mecze sędziował Michał Tyrkiel.