Gminny Ośrodek Kultury w Chełmcu

Adres: ul. Papieska 2, 33-395 Chełmiec

Tel.: 18 443 33 73
Email: gok@chelmiec.pl

Biuletyn Informacji Publicznej:
bip
Urząd Gminy Chełmiec:

bip
www.chelmiec.pl

Zapraszamy na dzień otwarty w ASTRO CENTRUM Chełmiec

W dniu  29 lipca 2020r. zapraszamy serdecznie na dzień odkrywców w ASTRO CENTRUM. Ze względu na stan epidemii prezentacje będą przeprowadzane dla grup do 10 osób. Bardzo prosimy o wcześniejsze umawianie się telefonicznie pod nr. tel. 887 373 373  w celu sprawniejszego zwiedzania i zapobieganiu tworzenia się kolejek. Czas zwiedzania to około 30 minut. Godziny rozpoczęcia zajęć dla poszczególnych grup:

10:00

10:40

11:20

12:00

12:40

13:20

14:00

14:40

15:20

 Podczas zajęć przeprowadzimy następujące prezentacje i doświadczenia:

  1. Prezentacja budowy rakiety Saturn V, stosowanej w programie kosmicznym Apollo, z użyciem modelu wykonanego z klocków lego. Omówienie sekwencji lotu rakiety.
  2. Prezentacja budowy i funkcji lądownika księżycowego na przykładzie modelu wykonanego z klocków lego.
  3. Doświadczenia z optyki geometrycznej – bieg promienia świetlnego oraz wiązki promieni równoległych po przejściu przez pryzmat, soczewkę skupiającą, soczewkę rozpraszającą, po odbiciu od zwierciadła wklęsłego i wypukłego.
  4. Powstawanie obrazu pozornego i rzeczywistego w zwierciadłach kulistych – doświadczenia.
  5. Doświadczenia z użyciem pompy próżniowej m.in. gotowanie wody w temperaturze poniżej 100°C, rozchodzenie się dźwięku w warunkach obniżonego ciśnienia.
  6. Doświadczenia z rozszczepieniem światła. Widmo światła słonecznego.
  7. Budowa i zasada działania przyrządów optycznych takich jak luneta i teleskop.

 Dzień otwarty zorganizowany jest w ramach projektu "Niebo nad nami" - Doposażenie obserwatorium astronomicznego i organizacja zajęć oraz obserwacji nocnego nieba. Podczas wizyty zwiedzający mają możliwość uczestniczyć w eksperymentach  prowadzonych z użyciem zakupionych w ramach projektu urządzeń takich jak np. klosz próżniowy, pompa próżniowa czy magnetyczny zestaw doświadczalny emitujący wiązki laserowe oraz zawierający elementy optyczne i tarczę Kolbego. 

Prosimy o zabranie ze sobą maseczek.