Gminny Ośrodek Kultury w Chełmcu

Adres: ul. Papieska 2, 33-395 Chełmiec

Tel.: 18 443 33 73
Email: gok@chelmiec.pl

Biuletyn Informacji Publicznej:
bip
Urząd Gminy Chełmiec:

bip
www.chelmiec.pl

„… i kolejny rok za nami ”

 

Dziecięcy Zespół Regionalny „MAŁA HELENKA” rozpoczął w marcu 2009 r. siódmy rok swojego działania jako zespół folklorystyczny.  W swoim „credo” na następne lata postawiliśmy sobie słowa Cypriana Kamila Norwida  „…Lecz aby drogę mierzyć przyszłą, trzeba nam pomnieć, skąd się wyszło …”

Jak tradycja każe, w ślad za planami organizacyjnymi poszło działanie całego zespołu, tj. kierownictwa, rodziców, dzieci tańczących i śpiewających oraz kapeli.  Nie bez znaczenia jest też udzielona pomoc i udział własny pracowników samorządu lokalnego z P. Wójtem Gminy Chełmiec na czele oraz Dyrekcją Gminnego Ośrodka Kultury w Chełmcu.

I tak idąc śladami wspomnień zeszłego roku, 24 maja 2009 r. rozpoczęliśmy „trasę koncertową” zespołu w Starym Sączu, w ramach wiosennych Dni Starosądeckich, reprezentując gminę Chełmiec.

26 maja 2009 odbyła się majówka przy kapliczce na Paściej Górze u państwa Słaby. Odśpiewanie Litanii Loretańskiej, złożenie życzeń i kwiatów dla kochanych MAM w dniu Ich święta oraz piknik rodzinny połączony z ogniskiem i zabawami terenowymi, przy obecności i przewodnictwem ks. Prałata Jana Pancerza, pozostanie głęboko w naszej pamięci.

 

08 czerwiec 2009 – Park Strzelecki w Nowym Sączu – koncert zespołu dla dzieci i młodzieży szkolnej ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Królowej Jadwigi w Nowym Sączu w ramach  obchodów Święta Szkoły.


21 czerwiec 2009 – Stary Sącz – koncert zespołu na Diecezjalnym Pikniku  Stowarzyszenia Rodzin Katolickich ;


23 czerwiec 2009 – organizacja Nocy Świętojańskiej wraz z zaprzyjaźnionym Stowarzyszeniem Gospodyń „KONWALIA” z Małej Wsi –  trochę nam pogoda przeszkodziła, ale my się deszczu nie boimy, bo wiosenny deszczyk pomaga nam wzrastać fizycznie.


05 lipiec 2009 zorganizowaliśmy polową Mszę św. w gospodarstwie agroturystycznym u Państwa Janusza i Małgorzaty ŁUKASIKÓW  w miejscowości Męcina. We Mszy św. celebrowanej przez ks. Prałata Jana Pancerza, uczestniczyliśmy z naszymi rodzinami oraz mieszkańcami Męciny . Podczas Mszy św. gościnnie wystąpił chór parafialny z  Męciny. Po zakończonych obrzędach liturgicznych, przystąpiliśmy do integracyjnego pikniku rodzinnego w mieszkańcami Męciny i gminy Chełmiec.


15–20 lipiec 2009 – wyjazd zespołu na Międzynarodowy Festiwal „CHAMAREA – MUNTILOR” do m. Turda w Rumunii. Osiągnięciem ogromnym było zdobycie Grand Prix festiwalu w kategorii zespołów zagranicznych. Wyjazd ten i uczestnictwo w Festiwalu, umocniło w nas przekonanie do rozwijania i szerzenia integracji dzieci i dorosłych wśród obywateli Unii Europejskiej. Wyjazd ten mógł nastąpić dzięki pomocy finansowej i organizacyjnej przedstawicieli samorządu lokalnego.

22 lipiec 2009 – jako jedyny zespół folklorystyczny uczestniczyliśmy w uroczystym koncercie w Operze Krakowskiej, na zaproszenie Marszałka Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego, w ramach programu „Mecenat Małopolski”. Aplauz widowni oraz gromkie brawa widzów utwierdziły nas, iż godnie reprezentowaliśmy naszą gminę w jednostce organizacyjnej samorządu województwa małopolskiego.

4 listopad 2009 – Koncertem „Idomy z piosenkom”  uczciliśmy Złote Gody  par małżeńskich  gminy Chełmiec, które odbyły się w Marcinkowicach.

13 listopad 2009 – „Pod skrzydłami orła” – koncert charytatywny dla uczestników II Nowosądeckiego Przeglądu Poezji, Pieśni i Piosenki patriotycznej dla Małopolskich Ośrodków Wsparcia pod patronatem Marszałka Województwa Małopolskiego i Prezydenta Miasta Nowego Sącza


28 listopad 2009 – udział w uroczystościach Jubileuszu 15-lecia firmy FIGIEL I SYN w Nowym Sączu. Występ zespołu i koncert kapeli dla uczestników jubileuszu z Polski, Turcji, Hiszpanii, Włoch, Grecji.


26 grudzień 2009 – tradycyjnie z kolędą, tylko i wyłącznie w męskim gronie, oraz z kapelą , odwiedziliśmy Przyjaciół zespołu i rodziny pozostające w bliskiej współpracy z zespołem. Coś niecoś zarobiliśmy, lecz naszym przesłaniem było utrzymanie tradycji i obyczajów Bożonarodzeniowych.


Po starym 2009 roku powitaliśmy kolędą Nowy Rok 2010 i niosące nam nowe wyzwania.


15 stycznia 2010 braliśmy udział w IX Przeglądzie Kolęd, Pastorałek i Piosenek Bożonarodzeniowych w Paszynie organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Chełmcu oraz Zespół Szkół w Paszynie. Wygraliśmy i wyśpiewaliśmy jedno z pierwszych miejsc w Przeglądzie otrzymując dyplom i nagrodę pieniężną, a nasza solistka zespołowa – Rita BURZA, otrzymała wyróżnienie za głęboki, czysty sopran spośród uczestników przeglądu.

21 stycznia 2010 zorganizowaliśmy rodzinny opłatek zespołowy, w którym uczestniczyli dzieci i rodzice tworzący „gromadę zespołową”. Swoją obecnością, łamiąc się opłatkiem i składając życzenia, błogosławił nam wszystkim przybyły na spotkanie opłatkowe ks. Prałat Jan Pancerz. Rodzinną, wesołą i życzliwą atmosferę uzupełnił wspólny koncert kolęd w wykonaniu naszych młodych „grajków”, z tworzącej się kapeli zespołu.

Nie było dłuższej przerwy we wspólnym przebywaniu, gdyż 23 stycznia 2010, w bardzo mroźną sobotę, odbył się zimowy kulig rodziców i dzieci zespołu. Trochę zmarzliśmy siedząc na sankach, lecz natychmiast po zeskoczeniu z sań, korzystaliśmy z ciepła ognia płynącego z ogniska i smakołyków przygotowanych przez rodziców. Najedzeni, pełni wrażeń z przejażdżki sankami oraz wspólnej zabawy w zimowej atmosferze, wracaliśmy do domów, by przygotować się na następny wyjazd do źródeł termalnych.

W dniu 26 stycznia 2010 udaliśmy się do Bukowiny Tatrzańskiej na baseny termalne, by przywrócić równowagę termiczną naszego organizmu po sobotnim kuligu. Wyjazd odbył się w atmosferze radości i „mokrych zabaw” na bukowiańskich basenach, a szczęśliwy i bezpieczny powrót do domów przypieczętował dobrą organizację wspólnych spotkań i wyjazdów.