Gminny Ośrodek Kultury w Chełmcu

Adres: ul. Papieska 2, 33-395 Chełmiec

Tel.: 18 443 33 73
Email: gok@chelmiec.pl

Biuletyn Informacji Publicznej:
bip
Urząd Gminy Chełmiec:

bip
www.chelmiec.pl

Helena Kufta od 1978 roku zaczęła interesować się haftem, techniki poznała dzięki uprzejmości hafciarki zdobiącej stroje dla zespołu „Mazowsze". To ona nauczyła ją podstaw tego rzemiosła. Po paru latach pani Helena rozpoczęła współpracę z zespołem „Lachów Sądeckich", polegającą na haftowaniu strojów na ich potrzeby. Zajmowała się tym do roku 1985. Pani Helena haftowała nie tylko stroje dla „Lachów", ale również dla „Sądeczoków" i „Piątkowioków".

Pani Helena w poszukiwaniu nowych form rękodzieła nauczyła się wykonywać koronki na szydełku, jak również haftu użytkowego ,a w roku 2006 nauczyła się wyrabiać koronkę klockową. Lekcje pobierała w szkole koronkarskiej w Bobowej – centrum koronki klockowej, u Pani Elżbiety Kowalskiej. Swoją pierwszą wystawę pani Helena miała w 2001 roku, a rok później wstąpiła do Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Nowym Sączu, należy również do Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie oraz Stowarzyszenia Twórców Nieprofesjonalnych w Nowym Sączu.

Biorąc udział w licznych konkursach, przeglądach i wystawach może poszczycić się nagrodami w różnych dyscyplinach rzemiosła tradycyjnego – haftu i wyrobów bibułkarskich. Twórczyni w realizowaniu siebie poprzez sztukę ludową nie ustaje w odkrywaniu innych technik plastycznych. Obecnie uczy się malarstwa na szkle. Swoje wyroby prezentuje podczas festiwali i targów, czasem sprzedaje je na kiermaszach sztuki i jarmarkach rękodzieła. Oprócz haftowania strojów ludowych, haftuje również obrusy, serwety, obrazy, wykonuje koronki szydełkowe i klockowe. Dzieli się pasją i umiejętnościami z wszystkimi chętnymi zgłębić tajniki rzemiosła ludowego. Haftu uczyła dzieci z Piątkowej podczas warsztatów, jak również na spotkaniach w Nowym Targu. Umiejętności pani Heleny przejęły jej trzy córki.

 

Więcej informacji: http://www.szlakrzemiosla.pl/s/tworcy/mode/article/id/50