Adres: ul. Papieska 2, 33-395 Chełmiec
Tel.: 18 443 33 73
Email: gok@chelmiec.pl
Władysława Poręba, mieszkanka Paszyna, twórczością ludową zajmuje się od 32 lat. Pani Władysława zaczęła interesować się malarstwem na szkle jako młoda dziewczyna ,pierwsze nauki pobierała od swojej siostry Zofii Stanek – utalentowanej i znanej paszyńskiej malarki.
Tematyką główną jej prac są motywy religijne, a najchętniej maluje obok postaci świętych, sceny rodzajowe z życia wsi, lecz największa ilość obrazów przedstawia wizerunki Matki Boskiej.
W opinii znawców malarstwa na szkle, pani Władysława nie uległa wpływom innych twórców i wypracowała swój własny styl. Charakteryzuje się on zachowaniem typowych dla tego malarstwa reguł, jednak z dużą dozą indywidualności, przejawiającej się w uczuciowym traktowaniu tematu. Wyrazisty kontur rysunku, wykonywany pędzelkiem i tuszem z wręcz wirtuozerską swobodą i pewnością kreski cechuje szczególna subtelność i miękkość. Kładziona z ogromnym wyczuciem plama barwna i światłocienie, otrzymywane nie przez szrafowanie kreskami, lecz laserunkowe podbarwienia, dodają żywości kolorom, nie zacierając kompozycji. Wskazuje to na mistrzowskie wykorzystanie efektu połyskliwej ostrości i głębi barw przeświecających przez szkło.
Władysława Poręba jest jednym z nielicznych twórców, którzy kultywują i przekazują młodemu pokoleniu wiedzę i technikę malowania na szkle. Przez całe swoje twórcze życie bierze aktywny udział w licznych pokazach, warsztatach, wystawach oraz konkursach.
Współcześnie sztuka ludowa nie zawsze jest rozumiana, możemy spotkać się z jej ostrą krytyką, niejeden znawca skłania się ku stwierdzeniu, iż sztuka ludowa umiera. Na szczęście sztuka nie umiera zbyt łatwo, nawet ta „prosta”, ludowa. Paszyńska malarka jest tego przykładem ,jej wytrwałość w tworzeniu, poszukiwaniu nowych wyzwań- zajęła się bibułkarstwem – i przekazywaniu wiedzy młodemu pokoleniu sprawia, że jej prace wystawiane są w Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu, Muzeum im. Ks. Edwarda Nitki w Paszynie, a także w wielu muzeach etnograficznych w Polsce i w zbiorach prywatnych kolekcjonerów z zagranicy.
Więcej informacji: http://www.szlakrzemiosla.pl/s/tworcy/mode/gallery/id/25