Gminny Ośrodek Kultury w Chełmcu

Adres: ul. Papieska 2, 33-395 Chełmiec

Tel.: 18 443 33 73
Email: gok@chelmiec.pl

Biuletyn Informacji Publicznej:
bip
Urząd Gminy Chełmiec:

bip
www.chelmiec.pl

Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Piątkowioki” nazwę swą zapożyczył od miejscowości Piątkowa położonej nieopodal Nowego Sącza. „Piątkowioki” działają od 1994 roku. Mecenat nad działalnością Zespołu sprawuje Gminny Ośrodek Kultury w Chełmcu.

Po roku działalności 23 kwietnia 1995 r. grupa dała swój pierwszy poważny koncert podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod nową świątynię w Piątkowej. Gościem honorowym był wysłannik ordynariusza diecezji tarnowskiej ks. biskup Władysław Bobowski. Marek Nowak, trzecioklasista podstawówki wykonał przed wysokim audytorium po raz pierwszy rodzimą przyśpiewkę:

"Jak ja se zaśpiwom malutki chodocek, to mi się zakręci na polu wiatrocek".

Od tej chwili nakazano wszystkim członkom zespołu, opiekunom i przyjaciołom zapisywać wszystko co się w ich głowach "urodzi".
Tak tworzył się bogaty dziś repertuar Piątkowioków.

Członkowie zespołu to ok. 100 osobowa grupa uzdolnionych, zaangażowanych i rozmiłowanej w rodzimej kulturze, dzieci i młodzieży w wieku od 4 – 22 lat, których głównym celem jest kultywowanie i popularyzacja przepięknego Lachowskiego folkloru.

Barwny program obejmujący tańce, śpiewki, zwyczaje i obrzędy ludowe Lachów Sądeckich prezentowany na scenie zachowuje wiele form autentycznych i niesie radość licznym widowniom. Grupa prezentuje również wiązanki tańców i pieśni innych południowych regionów, którymi się zauroczyła, są to suity: Górali Skalnego Podhala, Górali Żywieckich i Krakowiaków. Zespół „PIĄTKOWIOKI” od początku swej działalności do dnia dzisiejszego zaprezentował ponad 400 koncertów w kraju i za granicą.

2009r. obfitował w bardzo dużo wydarzeń, w których  poszczególne grupy wiekowe Zespołu brały udział zdobywając uznanie jurorów i podbijając serca widzów w kraju i za granicą.  Od początku roku dwie młodsze grupy przygotowywały się do udziału w najważniejszym Festiwalu  „Święto Dzieci Gór” – występując dla publiczności gminnej i na wyjazdowych występach  zdobywali doświadczenie i uznanie. Miesiące wakacyjne są zawsze dla Zespołu, czasem wytężonej pracy, tak było i tym razem.  Najpierw prawie cały Zespół zaprezentował się na inauguracji Festiwalu  „Święto Dzieci Gór” – tańczyło ponad 70 osób (dla pozostałych brakło strojów),  potem otrzymaliśmy zaproszenie do udziału w Festiwalu Zespołów Regionalnych w Grecji w miejscowości Thesaloniki i Seress. Prezentowała się tam  najstarsza grupa Zespołu, która brawurowymi tańcami Lachów  Sądeckich, Górali Żywieckich i Krakowiaków zauroczyła grecką publiczność.  Kolejne występy, które zespół prezentował po powrocie z greckiego tourne, odpowiadając na  zaproszenia  organizatorów  okolicznościowych imprez zaowocowały współpracą z Gminnym Ośrodkiem Kultury w  Dąbrowie Tarnowskiej,  a następnie wspólnym wyjazdem z miejscowym Zespołem do Francji w rejon Alzacji do miejscowości  Rixheim na organizowane  przez miejscową Polonię  uroczystości upamiętniające  odzyskanie niepodległości  przez Polskę. Tak dla młodzieży, jak i dla nas starszych było to niesamowite przeżycie. RZPiT gościł także na „Międzynarodowych Dniach Spotkań z Folklorem” na Słowacji w malowniczym miasteczku Jaslivickie Bohunice.

Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „PIĄTKOWIOKI” uczestniczył również w obchodach 150 rocznicy przywrócenia starodawnej nazwy miastu Obrenovac, oraz  w Festiwalu Zespołów Regionalnych w Serbskiej Mitrovicy.

Wdziękiem, młodością, werwą, dziewczęcą urodą i zadziornością chłopaków  zdobywa sercamiłośników  folkloru  lachowskiego Regionalny Zespół Pieśni i Tańca  „PIĄTKOWIOKI” z Gminnego Ośrodka Kultury w Chełmcu. Sądecczyzna urzeka ludzi. Swoim nie pozwala odchodzić, obcych przyciąga. Jej uroda to bogactwo krajobrazu,  który tworzą góry i głębokie wąwozy, wzgórza i błękitne wstęgi  rzek w dolinach. Trudno   zapomnieć gdy się zobaczy wśród lasów rozświetlone słońcem  polany, doliny z szumiącymi potokami, spieniony nurt Dunajca. Umiłowali swoją ziemię i zawsze byli świadomi jej urody mieszkańcy Sądecczyzny   W podziw wprawiają haftowane i wyszywane stroje, rzeźba i ceramika, pieśni, tańce i muzyka nie mające ani  podobnych, ani równych sobie w innych   regionach. W roku 2010r  R.Z.P. i T. PIĄTKOWIOKI, obchodził   15-lecie swojej artystycznej działalności.  Skromny to jubileusz, ale wieńczy on lata pracy wielu ludzi, ogrom ich zaangażowania,   sukcesy  i długie chwile żywiołowych braw wielu widowni Narodziny zespołu wyznacza data pierwszego występu zaprezentowanego swoim rówieśnikom ze Szkoły w Piątkowej  z okazji  zakończenia roku szkolnego  w czerwcu  1994 roku. Mija etap, który ukształtował Zespół, wydobył  możliwości, wskazał najwłaściwszą drogę artystycznych poszukiwań, wiodącą do wnikliwego zbierania materiałów, do tworzenia z nich widowiskowego kształtu, zahartował w walce o najwyższe laury. Nie wiadomo dokąd zaprowadzi „PIĄTKOWIOKÓW” szlak występów w następnych latach. Należy się jednak spodziewać, że tak jak dotąd kontynuowana działalność artystyczna, będzie niosła widzom przyjemność Zespołowi zadowolenie i satysfakcję, a dostojnej polskiej kulturze ludowej – sławę we własnym kraju i poza jego granicami.

Wiosenny rejs 2010 Regionalny Zespół Pieśni i Tańca rozpoczął udziałem w „Międzykulturowym Konkursie Folklorystycznym” organizowanym przez Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej  Do bieżącej edycji zaproszone zostały zespoły folklorystyczne z województw: dolnośląskiego, opolskiego, małopolskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego i oczywiście śląskiego. „PIĄTKOWIOKI” prezentowały swój program w ostatnim dniu konkursu, wśród takich zespołów jak: „Białcanie” z Białki Tatrzańskiej „Pogórzanie” z Gorlic, „Z pod Kicek” z Mordarki, „Zagórzanie” z Zagórza, oraz przedstawicieli miejscowych Ośrodków Kultury. Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „PIĄTKOWIOKI” zajął I miejsce wśród dorosłych zespołów tanecznych.

Próby Zespołu odbywają się w Centrum Społeczno Kulturalnym w Piątkowej

we wtorek grupa "0" w godzinach od 17:00 do 18:00

                 grupa "1" w godzinach od 18:00 do 19:30

w piątek grupa I od 17:00 do 18:00

grupa II od 18:00 do 20:00

dorosła od 20:00 do 22:00