Gminny Ośrodek Kultury w Chełmcu

Adres: ul. Papieska 2, 33-395 Chełmiec

Tel.: 18 443 33 73
Email: gok@chelmiec.pl

Biuletyn Informacji Publicznej:
bip
Urząd Gminy Chełmiec:

bip
www.chelmiec.pl

Jeszcze nie minęły echa letniego wyjazdu zespołu „MAŁA HELENKA ” do Kiten w Bułgarii i uczestnictwa w Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym „BALKAN FOLK FEST ” oraz wrześniowego koncertu na AGROPROMOCJI w Nawojowej, a nasi mali tancerze wystąpili na scenach konkursowego festiwalu.

W dniach 2 – 3 października 2010 r. , po dopracowaniu oryginalnego programu zabaw i tańców dziecięcych przez choreograf zespołu Panią Marię Magdalenę WAŚKO, zawitaliśmy na deski Gminnego Ośrodka Kultury w Baranowie Sandomierskim, gdzie w ramach XVIII edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Folklorystycznej Twórczości Dziecięcej „DZIECKO W FOLKLORZE”, stanęliśmy w szranki konkursowe wraz z 54 - ma zespołami i indywidualnymi wykonawcami tradycji zabaw, śpiewu, muzyki i rodzimego folkloru.

Zakres prezentowanych programów regionalnych wśród startujących rozciągał się od Wielkopolski poprzez Kurpie, Mazowsze, Ziemię Radomską i Lubelską, Rzeszowszczyznę, Podkarpacie, Szczyrzyc, Babią Górę, Podhale i oczywiście Lachy Sądeckie.

Efektem końcowym, zgodnie z wynikami Jury Festiwalu, wytańczyliśmy i wyśpiewaliśmy III miejsce, nadmieniając , iż I miejsca nie przyznano. Nasza radość i euforia ze zdobyczy festiwalowej była tym większa, że nie posiadaliśmy się z radości i dumy z naszej wspólnej pracy : instruktorów ( pp. Monika i Magda), ćwiczących (nas samych), muzyków- kapeli, kierownictwa – organizatorów oraz sponsorów.

Sądzimy, że swoją postawą umocniliśmy pozycję naszej lokalnej kultury chełmieckiej na mapie regionalnej i ogólnopolskiej w dziedzinie folkloru i tradycji. Szanowne Jury nas doceniło. Podczas naszego pobytu w Baranowie Sandomierskim uczestniczyliśmy we Mszy Św. na jubileuszu 50-cio lecia kapłaństwa trzech Księży, gdzie z radością i wigorem młodości lachowskiej zaśpiewaliśmy dla Jubilatów : „Wszystkiego dobrego …..” – po nasemu , lachowskiemu.

W drodze powrotnej zwiedziliśmy zabytki miasta Sandomierza : muzeum, katedrę z XIII w., Rynek Główny, lochy sandomierskie o długości 480 m i głębokości 12 m.

Do domów wróciliśmy późnym wieczorem dziękując w śpiewie, na zakończenie naszej „delegacji” na ziemię sandomierską pp. Piotrowi KALINOWSKIEMU , Marii Magdalenie WAŚKO oraz Władysławowi MORDARSKIEMU, a także zaocznie nieobecnemu fizycznie Markowi KIEŁBASA. Oni to zorganizowali i zagwarantowali nam bezpieczny, radosny i miły we wspomnienia pobyt oraz godne reprezentowanie Gminy Chełmiec na płaszczyźnie wielkiej , ogólnopolskiej społeczności, zakorzenionej w tradycji i barwach regionu naszych przodków.

 

 

 

DZR „MAŁA HELENKA”

Chełmiec