Informacja dot. funkcjonowania Gminnego Ośrodka Kultury w Chełmcu w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej

Poniższa informacja Dyrektora GOK w Chełmcu  zostaje opublikowana oraz podana do wiadomości pracownikom GOK w Chełmcu w nawiązaniu do ustawy z dnia 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej, która nakłada na instytucje kultury obowiązek zaoszczędzenia 10% energii w grudniu 2022 (liczonej ze średniej 2018-2019) i 10% w roku 2023 (do roku 2022).

Szanowni Państwo,

Gminny Ośrodek Kultury w Chełmcu jako instytucja  kultury jest także zobowiązana do oszczędności min. 10% energii elektrycznej zgodnie z przepisami ww. ustawy. W związku z tym, że GOK prowadzi i posiada nadzór nad 32% ASTRO CENTRUM w Chełmcu oraz  świetlicami wiejskimi w Marcinkowicach, Kunowie, Kurowie, Piątkowej, Wielopolu, Wielogłowach konieczne jest ograniczenie udostępniania i zmniejszenie zakresu działalności tych obiektów. W przypadku niewypełnienia powyższych założeń i niewygenerowania oszczędności Urząd Regulacji Energetyki nałoży karę finansową na Gminny Ośrodek Kultury w Chełmcu w kwocie do 20 tys. złotych.

W celu wypełnienia założeń ustawy i wygenerowania oszczędności najbardziej stosownymi krokami jakie muszą być podjęte są:

• Wstrzymanie dodatkowych wynajmów i udostępnień  pomieszczeń  świetlic dla osób prywatnych oraz innych instytucji.
  • Realizację jedynie koniecznych działań wynikających z realizacji projektów zewnętrznych prowadzonych przez Sołectwa i Stowarzyszenia;
  • Ograniczenie działalności świetlic  i działalności dodatkowej związanej z bieżącym funkcjonowaniem Gminnego Ośrodka Kultury;
  • Ograniczenie do minimum ogrzewania w obiektach 19℃  i stosowanie go jedynie krótko przed planowanymi wydarzeniami i zajęciami;

Uprasza się osoby korzystające z obiektu o ograniczenie do minimum korzystania z urządzeń elektrycznych tj.  komputerów, drukarek, bojlerów, zmywarek, czajników elektrycznych, mikrofalówek oraz o dopilnowanie zmniejszenia ogrzewania po zakończonym spotkaniu i zajęciach, oraz gaszenia światła w pomieszczeniach gdzie nie jest ono konieczne.

Z poważaniem,
Barbara Barycz