Na ludowo czyli smacznie i z tradycją - prezentacja KGW z gminy Chełmiec

W niedzielne popołudnie 7 sierpnia, na placu pod ASTRO Centrum w Chełmcu, odbył się XVI Przegląd Dorobku Kulturalnego i Kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Chełmiec. W tegorocznej edycji przeglądu wzięło udział  pięć Kół Gospodyń Wiejskich - Stowarzyszenie KGW z Marcinkowic, KGW Marcinkowice, KGW Klęczany, KGW Krasne Potockie oraz KGW Paszyn, które rywalizowały ze sobą  w  trzech konkursach:

• scenek z życia tradycyjnej wsi i śpiewu ludowego,
  • potraw regionalnych,
  • rękodzieła artystycznego - wykonanie tradycyjnego pająka.

Komisja w składzie Magdalena Kroh - etnograf, Barbara Romańska - etnograf oraz Benedykt Kafel - etnograf, miała bardzo trudne zadanie, gdyż poziom prezentacji scenicznych, kulinarnych i artystycznych był bardzo wyrównany.

W klasyfikacji ogólnej, po podliczeniu punktacji z poszczególnych konkursów, I miejsce zajęło KGW z Marcinkowic, tuż za nim uplasowało się KGW Paszyn, następnie KGW Krasne Potockie na IV miejscu znalazło się KGW Klęczany, a V miejsce zajęło Stowarzyszenie KGW z Marcinkowic.

Nagrody finansowe oraz rzeczowe wręczał Wójt Gminy Chełmiec Bernard Stawiarski wraz z Dyrektor GOK w Chełmcu Barbarą Barycz. Wójt gratulując wszystkim uczestnikom podkreślał jak ważna jest tradycja oraz walka o jej zachowanie, jak i to jak ważne miejsce na tym polu zajmują Koła Gospodyń Wiejskich. Dziękował za wspaniałe występy oraz fantastyczne potrawy jakie zostały przygotowane na konkurs,  a które zebrani w niedzielne popołudnie mieszkańcy gminy oraz goście mieli okazję spróbować.

Organizatorzy przygotowali konkursy z nagrodami i animacje dla najmłodszych. Można było zobaczyć słońce...Marek Setlak-przewodnik w Astro Centrum w Chełmcu, prezentował teleskop, poprzez który, w bezpieczny sposób, co odważniejsi uczestnicy zabawy oglądali wakacyjne blaski słońca. Po zakończeniu i nagrodzeniu uczestników konkursu, rozpoczęła się zabawa z zespołem muzycznym "VERB", a następnie do "tańca pod gwiazdami" zaprosił wszystkich  Mr. DJ.

Szczegóły klasyfikacji konkursowej znajdują się w poniższym protokole.

Organizatorzy serdecznie dziękują:

• pracownikom ZGKiM w Chełmcu,
  • OSP z Krasnego Potockiego,
  • Przychodni PRAXIS z Nowego Sącza,
  •  GS Samopomoc Chłopska w Chełmcu,
  • Policji w Nowym Sączu,
  • Ekipie Firmy Nagłośnieniowej Info Play Jakub Pulit wraz z Mr. DJ.
  •  Firmie PPHU Marcin Leśnik,
  • Firmie Ochroniarskiej Viking Security s.c.
  • Zespołowi Muzycznemu VERB
  • Animatorkom z Firmy WIEWIÓRA I SPÓŁA