Gminny Ośrodek Kultury w Chełmcu

Adres: Pl. Rynek 1, 33-395 Chełmiec

tel.: +48 18 443 33 73
tel.kom.: +48 695 987 412
e-mail: gok@chelmiec.pl

Biuletyn Informacji Publicznej:
bip
Urząd Gminy Chełmiec:

bip
www.chelmiec.pl

Nagrody dla najpiękniejszych palm w gminie Chełmiec.

XIX Przegląd Palm Wielkanocnych w Gminie Chełmiec, jest niewątpliwie jednym z największych jak i najciekawszych tego typu przeglądów twórczości ludowej. Organizatorem jest chełmiecki ośrodek kultury wraz z Parafiami z terenu Gminy i Małopolskim Centrum Kultury „Sokół” oraz Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu  .

Tegoroczny finał odbył się w Domu Parafialnym im. ks. Jerzego Popiełuszki w Marcinkowicach, gdzie do przeglądu zgłoszono najwięcej palm. Na rozdanie nagród i dyplomów przybył Wójt Gminy Bernard Stawiarski, Przewodniczący Komisji Kultury Andrzej Tyrkiel wraz z radnymi i sołtysami. Wszystkich przybyłych przywitała Małgorzata Sadowy – dyrektor GOK w Chełmcu. Spotkanie rozpoczęła Zofia Skwarło – regionalista z MCK „Sokół” w Nowym Sączu, która w swojej prelekcji przedstawiła opis zwyczajów jakie związane były z wykonaniem palm wielkanocnych, a oparła się na wywiadzie, który sama przeprowadziła z p. Michałem Berdychowskim – urodzonym w 1889, mieszkańcem Niskowej.

Pani Zofia jak nikt zna specyfikę i wykonanie naszych chełmieckich palm, przedstawiła wykonawców, których palmy są już rozpoznawalne, zwracając uwagę na  materiał użyty do budowy palm, bogactwo materiałów ozdobnych, zgodnych z regionalnym zdobnictwem, estetykę, technikę wykonania, a przede wszystkim zachowanie miejscowych tradycji. Przypomniała, iż niewłaściwe jest używanie do budowy tradycyjnej palmy zbóż i barwionych traw, konieczne natomiast jest dołożenie gałązek wierzbiny (bazi), które są podstawowym i niezbędnym elementem przy jej wyrobie. Ważnym również jest  odpowiednie proporcjonalne ozdabianie palm baziami, palmą / wiechlina trzcinowata/, dodatków zimozielonych, do elementów zdobniczych z bibuły. Wytwory bibułowe nie powinny być w przewadze, powinny jedynie stanowić ozdobę palmy.

 

Komisja zachęca więc przyszłorocznych twórców do uwzględnienia powyższych sugestii, aby chełmiecki konkurs był wzorcotwórczym nie tylko dla sąsiednich gmin, ale i w skali ogólnokrajowej.

 

Tegoroczne Palmy w liczbach:

Zgłoszonych palm do oceny - 241

Uczestników wykonujących palmy – ponad 350

Klasyfikacja ogólna:

I miejsc – 91

II miejsc – 60

III miejsc – 54

wyróżnień - 36

Miejscowości, w których oceniano palmy i ich ilość:

18 z Chełmca, 45 z Paszyna, 5 z Piątkowej, 1 z Boguszowej, 3 z Librantowej, 24 z Januszowej, 14 z Wielogłów, 22 z Trzetrzewiny, 8 z Niskowej, 11 ze Świniarska, 9 z Klęczan,  16 z Chomranic i  65 z Marcinkowic   

 

Serdeczne podziękowania Gminny Ośrodek Kultury w Chełmcu

składa  panu Wójtowi Bernardowi Stawiarskiemu, za ufundowanie nagród finansowych,

ks. Prałatowi Józefowi Babiczowi , za udostępnienie obiektu do przeprowadzenia finału tegorocznego przeglądu i pomoc w jego realizacji ,

Księżom Proboszczom z parafii chełmieckich

za pomoc w sprawnym przeprowadzeniu konkursu

oraz możliwość oceny palm bezpośrednio w kościołach.

 

Bóg Zapłać!!!