Gminny Ośrodek Kultury w Chełmcu

Adres: ul. Papieska 2, 33-395 Chełmiec

Tel.: 18 443 33 73
Email: gok@chelmiec.pl

Biuletyn Informacji Publicznej:
bip
Urząd Gminy Chełmiec:

bip
www.chelmiec.pl

ZESPÓŁ PIEŚNI i TAŃCA „ ŚWINIARSKO „ NA FESTIWALU W SORENTO WE WŁOSZECH

W dniu 23 06 wczesnym rankiem 54 osoby RZPiT „Świniarsko” wyruszyły autokarem w drogę do Włoch by w dniach 24 06- 28 06 uczestniczyć w  „III FESTIVAL INTERNAZIONALE DEL FOLKLORE „TARANTELLA DEL VESUVIO”w Sorrento.

Dla jednych był to kolejny dla innych pierwszy wyjazd na takie wydarzenie. Już w trakcie podróży przez okna autokaru mogliśmy podziwiać piękne krajobrazy na Słowacji w Austrii i Włocszech szczególnie przejazd bajecznie pięknymi dolinami alpejskimi na pograniczu Austrii i Włoch. W piątek rano na widnokręgu pojawił się klasztor i wzgórza Monte Casino miejsce szczególne dla Polaków. Okryte bohaterstwem zroszone krwią żołnierza polskiego. Autokar wspiął się po serpentynach i stanieliśmy przed bramą cmentarza polskiego, spoczywa na nim 1051 żołnierzy, którzy zginęli w walce w czasie II wojny światowej. Spoczywa też gen. Władysław Anders wraz z żoną Ireną gdzie zgodnie z wolą po śmierci został pochowany wśród swoich żołnierzy. Po modlitwie zapaleniu zniczy oraz zwiedzeniu ruszyliśmy w dalszą drogę. Po trzech godzinach jazdy zobaczyliśmy Neapol, Wezuwiusza, zatokę neapolitańską no i Sorrento miejsce naszego pobytu.

W festiwalu brały udział grupy włoskie, portugalskie, tureckie, polskie.  W hotelu mieszkaliśmy z Portugalczykami oraz z grupą turecką był czas na wspólną zabawę i integrację.

Sam udział w festiwalu był dla nas niesamowitym przeżyciem, które na długo zostanie w pamięci dzieci jak i opiekunów. Zespół został przyjęty przez widzów gromkimi brawami jak i owacjami na stojąco, ludzie zgromadzeni przed sceną „zmusili” naszych podopiecznych do bisowania.

Spośród wielu atrakcji, które były przygotowane przez organizatorów wyjazdu, dzieci mogły korzystać z uroków pięknego morza śródziemnego, słonecznego wybrzeża, jak i uroczego ciepłego klimatu.

Te kilka dni, które spędziliśmy w miejscowości Sorrento na festiwalu wszystkim za szybko minęły.

Nadszedł czas powrotu. Organizatorzy w drodze powrotnej przygotowali uczestnikom wycieczki wielką atrakcję, którą było zwiedzanie „Wiecznego Miasta” oraz Watykanu.

Był to moment wyczekiwany przez wszystkich, każdy, kto był kiedykolwiek w stolicy papieskiej wie, z jakimi emocjami wiąże się to wydarzenie.

Zespół pragnie podziękować za tak wspaniały wyjazd Wójtowi Gminy Chełmiec Bernardowi Stawiarskiemu, dyrekcji oraz pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury w Chełmcu, proboszczowi parafii Świniarsko księdzu Zbigniewowi Kożuchowi oraz wszystkim sponsorom wyjazdu. Na samym końcu jednak nie mniej ważne podziękowania należą się wszystkim rodzicom za zaangażowanie się w zorganizowanie całego wyjazdu i pozyskanie środków finansowych od sponsorów.

W szczególności dziękujemy:

 • Konspol Holding Sp. z o.o.
 • Urząd Gminy Podegrodzie
 • NZOZ Brzezna
 • Sadowniczy Zakład Doświadczalny Instytutu Ogrodnictwa Brzezna Sp. z o. o.
 • Sądeckie Wodociągi Sp. z o.o.
 • P.H.U "LOKOMOTIV" Bronisław Plata
 • PABUD Adam Pasiut
 • Marta Wolak FHU Duet
 • Grażyna i Jarosław Mordarscy Firma AUTO-MOTO-KOMPLEX
 • Zdzisław Świderski z Świniarska
 • Józef Pasiut z Brzeznej
 • Betoniarnia Kolbusz  z Podegrodzia
 • MTE Piekarnia Komycz PHU Komycz M Komycz T Leśniak E
 • Interstyl PPHU. Rusnak Janusz

oraz wszystkim tym których nie wymieniliśmy, a w jakikolwiek inny sposób przyczynili się do umożliwienia nam tego wyjazdu.

SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!!!