Gminny Ośrodek Kultury w Chełmcu

Adres: ul. Papieska 2, 33-395 Chełmiec

Tel.: 18 443 33 73
Email: gok@chelmiec.pl

Biuletyn Informacji Publicznej:
bip
Urząd Gminy Chełmiec:

bip
www.chelmiec.pl

Wyniki XXVI Gminnego Konkursu Palm Wielkanocnych Gminy Chełmiec

Bez wierzbowych witek nie ma tradycyjnej palmy wielkanocnej.  Taką zasadą  zresztą jak co roku kierowała się Komisja Artystyczna oceniająca przyniesione w tym roku na konkurs palmy.  Wierzba jako „drzewo miłujące życie” uważana jest za symbol sił witalnych i odradzającego się co roku na nowo życia. Dawniej gałązkom wierzbowym z palm wielkanocnych przypisywano właściwości lecznicze oraz wiele wierzeń i używano do wielu praktyk. Wracając do konkursu  palm wielkanocnych do tegorocznej edycji  zgłosili się mieszkańcy z 16 wsi którzy zgłosili do konkursu 76 palm wykonanych przez ponad 100 mieszkańców. "W dobie panującej pandemii, spora aktywność mieszkańców gminy, na całym jej terenie zasługuje na szczególne uznanie. Należy przede wszystkim zwrócić uwagę na dużą liczbę przedstawionych palm, szczególnie w niektórych miejscowościach, dobry poziom wykonania, wysoka wartość artystyczna oraz zgodność z tradycją regionu." - taki zapis znalazł się w protokole konkursu.

Komisja przy ocenie palm, kierowała się kryteriami określonymi Regulaminem Konkursu. O przyznanym miejscu decydowało głównie użycie do wykonania palmy zgodnych z tradycją materiałów: odpowiedniego rodzaju drzewa (laskowego, wierzbowego), tradycyjnych roślin (bukszpanu, mirtu, trawy trzcinowej), użycie gałązek wierzbiny, tzw. „bazi”, a także estetyczne wykonanie zdobienia z bibuły lub krepiny. Istotne było również wykończenie dolnej części palmy wielkanocnej (najlepiej wiklinowe niczym nieowinięte, związane jedynie wikliną, sznurkiem konopnym lub rzemieniem).

Poniżej znajduje się treść protokołu oraz wyniki tegorocznej edycji konkursu.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy a po odbiór palm i nagród serdecznie zapraszamy w dniu 09 kwietnia 2021r. do ASTRO CENTRUM w Chełmcu w godz. od 9:00 do 17:00.

Protokół i wyniki konkursu

Galeria zdjęć